Baka András: a kritikáim miatt kell távoznom
Baka András, a Legfelsőbb Bíróság utolsó elnöke szerint elmozdítása nyilvánvalóan jogellenes volt, bár nincs hazai fórum, amely ezt kimondhatná.
Baka András, a Legfelsőbb Bíróság utolsó elnöke szerint elmozdítása nyilvánvalóan jogellenes volt, bár nincs hazai fórum, amely ezt kimondhatná.
Eldőlt a legfőbb bíró sorsa: a Fidesz által korábban még támogatott Baka András négy évvel mandátumának lejárta előtt, januári hatállyal távozik hivatalából – ezt az új alkotmány átmeneti rendelkezései véglegesítik. A kormánypártok hónapokig lebegtették a döntést, amit végül a Fideszben túlzónak vélt kritikus megjegyzései miatt hoztak meg. A főbíró az igazságszolgáltatáson belül is elszigetelődött.
Egy-másfél éves lemaradást jelent a bíróságoknak, ha az új alaptörvény szerint 2012. január 1-én hatályba lép a bírák nyugdíjkorhatárának leszállítása - mondta pénteken Szekszárdon a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke.
Az új alkotmányban nagyobb súllyal kellene szerepelnie a bírói hatalmi ágnak - mondta a Legfelsőbb Bíróság elnöke pénteken Kaposváron, a Jogi beszélgetések című kétnapos tanácskozás után tartott sajtótájékoztatón.
A Nap TV legszebb hagyományait idéző szocialista-fideszes szópárbajt láthattak az újságírók hétfő délután, nem sokkal Baka András megválasztása után a Parlamentben Répássy Róbert fideszes frakcióvezető-helyettes és Mesterházy Attila, a Magyar Szocialista Párt frakcióvezetője között. A köztársasági elnök előtte még leplezetlenül kritikus megjegyzést tett a korábbi főbíró tevékenységére.
Hétfőn szavaz újra az Országgyűlés a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökjelöltjéről, Baka Andrásról - közölte Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a házbizottság ülése után szerdán.
A köztársasági elnök még nem döntött a főbírójelölt személyéről, amint döntés születik, arról haladéktalanul értesíteni fogja a nyilvánosságot - mondta a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője.
Várhatóan ismét Baka Andrást jelöli a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöki tisztségére Sólyom László köztársasági elnök - írta a Magyar Nemzet, amelynek szakmai körökből származó értesülését az államfő hivatala nem erősítette meg, de nem is cáfolta.
Mindenben támogatja Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság (LB) volt elnöke Kozma Györgyöt, a testület új vezetőjét, aki az LB közigazgatási kollégiumvezetőjeként szerdától látja el elnöki jogkörben a teendőket. Lomnici Zoltán hozzátette: nem vállalná újra a Legfelsőbb Bíróság vezetését.
Nem nevezi ki a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettesének javasolt Zanathy Jánost a köztársasági elnök, mert álláspontja szerint erre a posztra csak a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke jelölhetne, azonban ez a tisztség tavaly június óta betöltetlen - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal (KeH).
Semmibe vették a Legfelsőbb Bíróság (LB) bíráinak véleményét a testület teljes ülésén - állítja a Magyar Bírói Egyesület Legfelsőbb Bírósági Szervezete.